شیوع سویه جدید کرونا در ایران

شیوع سویه جدید کرونا در ایران
زیرسویه‌های BA 4 و BA 5 اُمیکرون وارد کشور شده‌اند / دوره نهفتگی بیماری در این دو زیرسویه می‌تواند طولانی‌تر باشد.

استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، با بیان اینکه دو زیر سویه BA4 و BA5 وارد کشور شده‌اند، گفت: به طور کلی هیچ کشوری نمی‌تواند از انتقال و انتشار ویروس‌های تنفسی جلوگیری کند.

دکتر طلعت مختاری آزاد - رییس آزمایشگاه‌های مرجع کشوری آنفلوآنزا،  درباره رفتار ویروس BA۴ و BA۵ که به عنوان زیرسویه‌های اُمیکرون شناخته می‌شوند، گفت: باید توجه کرد که دو زیرسویه BA۴ و BA۵ از نظر تغییراتی که کرده، حتی با خود ویروس اُمیکرون اولیه هم تفاوت‌هایی دارد. باوجود اینکه این دو، زیرسویه‌های اُمیکرون محسوب می‌شوند، اما تغییرات زیادی کرده‌اند.

بیماری زایی BA۴ و BA۵ چگونه است؟

مختاری آزاد درباره وضعیت بیماری‌زایی دو زیر سویه BA۴ و BA۵، گفت: در عین حال باید توجه کرد که تغییر در ویروس، می‌تواند تغییراتی را هم در رفتار ویروس ایجاد کند. هنوز بیماری‌زایی دو زیرسویه BA۴ و BA۵ به شدت دلتا نیست و ملایم‌تر از دلتاست، اما نمی‌دانیم در آینده به چه صورت خواهد بود. همچنین طبق مطالعاتی که انجام شده، ‌دوره نهفتگی بیماری در این دو زیرسویه مانند کروناویروس‌های قبلی دو تا سه روز نیست و به نظر می‌رسد می‌تواند طولانی‌تر هم باشد.

مختاری آزاد با بیان اینکه معمولا وقتی انتقال و انتشار ویروسی تنفسی شروع می‌شود، معمولا غالب هم شده و جایگزین ویروس قبلی می‌شود، ‌ادامه داد: در حال حاضر داریم افزایش موارد بیماری را می‌بینیم و باید یکی دو هفته صبر کنیم تا ببینیم روند به چه صورت پیش می‌رود. مانند بسیاری از کشورها در ایران هم این دو زیر سویه روند افزایشی را دارد نشان می‌دهد.لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید