ماسک سه بعدی چیست؟ و مزایای منحصر به فرد آن چه هستند؟

ماسک سه بعدی چیست؟ و مزایای منحصر به فرد آن چه هستند؟
ماسک سه بعدی که با نام‌هایی نظیر ماسک فیش، ماسک ماهی و یا ماسک سه تکه هم شناخته می‌شود یکی از ماسک‌هایی است که توانسته همه ویژگی‌های لازم برای یک انتخاب خوب را در خود جمع کند.
این ماسک مورد تائید اداره سازمان غذا و دارو است و می‌تواند به عنوان یک سد ...

ماسک سه بعدی که با نام‌هایی نظیر ماسک فیش، ماسک ماهی و یا ماسک سه تکه هم شناخته می‌شود یکی از ماسک‌هایی است که توانسته همه ویژگی‌های لازم برای یک انتخاب خوب را در خود جمع کند.

این ماسک مورد تائید اداره سازمان غذا و دارو  است و می‌تواند به عنوان یک سد دفاعی قوی در برابر کرونا عمل کند و از سوی دیگر طراحی عالی آن باعث شده تا جلوه‌ای بسیار شیک و زیبا داشته باشد.

مزایای ماسک سه بعدی

 • – پوشش کامل ورودی دستگاه تنفسی
 • – دارای ساختار چهار لایه و 5 لایه (دو لایه ملت بلون و دو/سه لایه اسپان باند)
 • – کاهش بخار عینک
 • – تنظیم دقیق ماسک روی بینی
 • – فاصله لایه ماسک از دهان
 • – ضد حساسیت
 • – ظاهر زیبا
 • توضیحات

  این روزها ماسک به بخشی از پوشش ما تبدیل شده است و تقریباً در هر جایی باید از ماسک استفاده کنیم. از این رو انتخاب یک ماسک مناسب اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده و در انتخاب آن می‌بایست به عوامل متعددی توجه کنیم.

  ماسک KF94 چیست؟

  KF94 یک استاندارد کره‌ای برای ماسک است. KF به معنای فیلتر کره‌ای (Korean Filter) است و 94 هم به میزان کارایی ماسک اشاره می‌کند. [منبع]

  ویژگی‌های ماسک سه بعدی (ماسک فیش)

  در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های این ماسک را بیان خواهیم کرد:

  پوشش کامل ورودی دستگاه تنفسی

  ماسک‌ 3 بعدی همان‌طور که از نامش پیداست، از سه قسمت تشکیل شده است و هر قسمت وظیفه خاص خود را دارد.

  قسمت بالایی وظیفه انطباق کامل با شکل بینی و بالای دهان را برعهده دارد و شکل خاص قسمت پایینی هم باعث می‌شود تا زیر چانه هم کاملاً پوشانده شود.

  این نوع طراحی باعث می‌شود تا دهان و بینی به طور کامل پوشیده شود و تمام هوای ورودی و خروجی دستگاه تنفسی از لایه‌های ماسک عبور نمایند.

  ماسک سه بعدی ارائه‌شده،  کمک زیادی به عملکرد مثبت ماسک می‌نماید.

  کاهش بخار عینک

  یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افرادی که از عینک استفاده می‌کنند، ایجاد بخار روی عینک، در زمان استفاده از ماسک است. برخی ماسک‌های بی‌کیفیت، با توجه به نشتی زیادی که دارند اصلاً بخاری روی عینک ایجاد نمی‌کنند، اما ماسک‌های دیگر با توجه به بستن راه رفت‌و‌آمد هوا، بخار خروجی از دهان را به سمت بالا هدایت می‌کنند که گاهی موجب ایجاد بخار بر روی عینک می‌شود.

  در زمان طراحی ماسک سه‌تکه توجه ویژه‌ای به این موضوع شده است و تکه بالایی به نحوی طراحی شده که جلوی نشتی ماسک را گرفته و از خروج هوا از بالای بینی جلوگیری کند.

  این کار باعث می‌شود میزان بخار عینک در این نوع ماسک، بسیار کمتر از دیگر مدل‌های مشابه باشد.

  تنظیم دقیق ماسک روی بینی

  ماسک‌های سه بعدی دارای یک گیره تنظیم‌کننده بر روی بینی هستند که می‌توان با استفاده از آن، ماسک را کاملاً روی بینی فیکس کرد. این گیره که به فیکساتور هم معروف است، ضمن این که باعث ثبات ماسک روی صورت می‌شود، از نشتی هوا هم جلوگیری کرده و بر کارایی ماسک در برابر بیماری کرونا خواهد افزود.

  فاصله لایه ماسک از دهان

  در بسیاری از انواع ماسک، فاصله‌ای بین لایه‌های ماسک و دهان وجود ندارد و ماسک کاملاً روی صورت می‌خوابد؛ اما در ماسک سه‌بعدی این‌طور نیست.

  طراحی ماسک فیش به صورتی است که قسمت جلوی دهان و بینی، حالت سه بعدی داشته و از دهان فاصله دارد. این امر ضمن این که از به هم ریختن آرایش افراد جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود تا فرد استفاده‌کننده حس بهتری داشته و از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشد. در واقع تنفس در این ماسک، ساده‌تر خواهد بود.

  ضد حساسیت

  ماسک سه بعدی ارائه‌شده در این سایت، از دو جهت حساسیت‌زایی را به کمترین حد ممکن رسانده است. اول این که طراحی خاص این ماسک باعث می‌شود تا کمترین تماس با لب و بینی شما داشته باشد و در نتیجه برای کسانی که لب‌هایی حساس دارند بسیار مناسب است. دوم این که پارچه طبی به کار رفته در این ماسک به دقت انتخاب شده و لایه درونی از جنس اسپان‌باند است. اسپان‌باند در ماسک‌های استاندارد برای لایه داخلی به کار می‌رود تا راحتی بیشتری را برای فرد ایجاد نماید.

  دوخت اولتراسونیک

  دوخت ماسک فیش موجود در سایت با استفاده از دستگاه اولتراسونیک انجام می‌شود که هم مقاومت خوبی دارد و هم باعث تولید کاملاً بهداشتی ماسک‌ها می‌شود.

  صحبت آسان

  در ماسک‌های سه بعدی با توجه به فاصله ای که ماسک از دهان پیدا می کند، صحبت کردن آسان‌تر است و به راحتی می‌توان ضمن پوشش کامل صورت، سخن گفت.

  ظاهر زیبا

  با استفاده مداوم از ماسک و با ورود ماسک به زندگی روزمره، دیگر کارایی ماسک به تنهایی مطرح نیست و ظاهر مناسب آن هم اهمیت پیدا کرده است. ماسک های سه بعدی از این لحاظ جزو ماسک های برتر بوده و از زیباترین ماسک های موجود در بازار هستند.

  ماسک سه بعدی (فیش) برای چه کسانی مناسب است؟

  ماسک های سه بعدی که با نام ماسک ماهی یا 3 پنله هم شناخته می‌شوند، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند و تقریباً برای تمامی کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  در ادامه برخی از موارد استفاده این ماسک را تشریح کرده‌ایم:

  • مردم عادی: ماسک سه بعدی می‌تواند برای جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری‌های تنفسی مانند کرونا بسیار مفید باشد.

  این ماسک 4 لایه است و از این رو لایه ملت‌بلون این ماسک نقش مهمی در فیتراسیون ایفا می‌کند و از ورود ویروس کرونا به دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند.

  • بیماران مبتلا به کرونا: کاربرد دیگر ماسک فیش، برای بیماران کرونایی است. استفاده بیماران کرونایی از ماسک نقش مهمی در عدم انتقال بیماری به دیگران و کنترل بیماری دارد.

  ماسک ماهی با توجه به طراحی خوبی که دارد از انتشار ویروس کرونا در محیط جلوگیری و محیط امن‌تری را برای اطرافیان بیمار ایجاد می‌کند.

  • کادر درمان: ماسک سه بعدی با استفاده از طراحی مناسب و پارچه چهارلایه، مقاومت خوبی در برابر ورود ویروس به دستگاه تنفسی دارد و از این رو کادر درمان هم به خوبی می‌توانند از آن استفاده کنند. البته برای کارکنان بخش ICU کرونا پیشنهاد می‌کنیم از ماسک FFP3 که استاندارد بالاتری دارد استفاده شود.

  مدت زمان استفاده از ماسک سه بعدی یکبار مصرف چقدر است؟

  ماسک‌های سه بعدی هم مانند دیگر ماسک‌های بهداشتی یک‌بار مصرف برای حداکثر یک روز استفاده (8 ساعت) طراحی شده‌اند. در صورتی که قصد استفاده ناپیوسته دارید و می‌خواهید آن را از صورت خود بردارید و مجددا بزنید، کاملاً مراقب باشید که لایه درونی ماسک به هیچ وجه به سطح آلوده‌ای برخورد نکند. البته لایه بیرونی ماسک هم معمولاً آلوده است و نباید آن را هر جایی بگذارید.

  نکته مهم این که پارچه ماسک‌های طبی، به رطوبت حساس هستند و در صورتی که این ماسک ها خیس شدند، لازم است آن‌ها را دور بیندازید و از ماسک دیگری استفاده کنید.

  نحوه استفاده از ماسک 3 بعدی فیش

  • قبل از استفاده از ماسک دست‌های خود را بیست ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر امکان شست‌وشو را ندارید، با استفاده از ژل یا اسپری دارای الکل، دست‌های خود را ضدعفونی کنید.
  • کش‌های دو طرف ماسک را بگیرید و دور گوش‌های خود بیندازید. در صورتی حساسیت خاصی دارید و یا می‌خواهید از بیرون مقنعه این کار را انجام دهید از گیره‌ نگهدارنده ماسک استفاده کنید.
  • پایین ماسک را زیر چانه خود منظم کنید.
  • بالای ماسک را با بالای بینی خود هماهنگ کنید و سپس با استفاده از فیکساتور بالای ماسک، آن را کاملا با انحنای بینی تنظیم کنید.
  • پس از پایان زمان استفاده (حداکثر 8 ساعت) ، ماسک را از روی صورت خود بردارید و درون سطل‌ زباله بندازید.


لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید