توصیه دولت آمریکا به استفاده از دو ماسک برای مصونیت بیشتر برابر کرونا

توصیه دولت آمریکا به استفاده از دو ماسک برای مصونیت بیشتر برابر کرونا
سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا توصیه کرده است که پوشیدن یک ماسک پارچه ای علاوه بر یک ماسک جراحی به طور قابل توجهی حفاظت در برابر ذرات معلق عامل سرایت کرونا را افزایش می دهد.

"سی‌دی‌سی" نتیجه تحقیقات خود به روی انواع ماسک ها در محیط آزمایشگاهی را روز چهارشنبه منتشر کرد که نشان می دهد ترکیب دو ماسک پارچه ای و جراحی به طور چشمگیری خطر انتشار ویروس به دیگران یا قرار گرفتن در معرض ویروس را کم می کند.

براساس توصیه های تازه سی‌دی‌سی از مردم خواسته می شود ماسکی را انتخاب کنند که سیم داشته باشد تا به درستی حالت بینی را به خود بگیرد و هوابندی شود. این سازمان توصیه می کند مردم کلیه منفذهای احتمالی اطراف ماسک را ببندند.

این سازمان توصیه می کند برای جلوگیری از عبور مستقیم (فیلتر نشده) هوا از لبه های ماسک، در صورت لزوم بندهای دور گوش گره زده شود و دو لبه کناری ماسک با دست صاف شود تا هوا از زیر آن رد نشود.

سی‌دی‌سی گفت در صورت استفاده از ماسک های حرفه ای "ان ۹۵" یا ماسک هایی با همین درجه حفاظت، دیگر نیازی به پوشیدن ماسک پارچه ای روی آن نیست.

کارشناسان می گویند پوشیدن ماسک پارچه ای روی ماسک جراحی باعث می شود منفذهای اطراف ماسک که درست روی صورت نمی نشیند خیلی بهتر بسته شود.

براساس مطالعه سی دی سی زمانی که در تست های آزمایشگاهی فقط یک از ماسک جراحی استفاده شد فقط ۴۲ درصد ذرات سرفه مسدود شد. اما افزودن یک ماسک پارچه ای روی آن ۹۲.۵ درصد ذرات پرت شده در اثر سرفه را مسدود کرد.

براساس این مطالعه ترکیب دو ماسک همچنین در مجموع قرار گرفتن در معرض ذراتی که از افرادی که ماسک نزده اند منتشر می شود را ۸۳ درصد کاهش داد. زمانی که هر دو منبع مورد آزمایش (در این مورد آدمک) دو ماسک داشتند میزان محافظت از این ذرات به ۹۶.۴ درصد رسید.

دکتر روشل والنسکی مدیر سی‌دی‌سی هنگام اعلام یافته های تازه از مردم خواست "ماسک هایی که خوب صورت را می پوشاند" بزنند.

او گفت: "با توجه به این که (در آمریکا) آمار ابتلا، بستری شدن و مرگ هنوز خیلی بالاست، الان وقت تسهیل مقررات مربوط به پوشیدن ماسک نیست. خلاصه یافته ها این است: ماسک یک ابزار موثر است، و وقتی خوب عمل می کند که درست روی صورت بنشید و به درستی به صورت زده شود."

دکتر جان بروکس، افسر ارشد پزشکی در واکنش به کووید در سی‌دی‌سی و از نویسندگان مطالعه تازه گفت که مطالعات انجام شده در خانه ها در پکن، سالن های اصلاح مو در میزوری و پروازها در گوام ثابت کرده که "زدن هر ماسکی بهتر از نزدن آن است."

او گفت: "پوشیدن ماسک میزان انتشار ویروس را کاهش می دهد، و در جوامعی که ماسک زدن اجباری می شود، آمار ابتلا پایین می رود."

کرونا انگلیسی

منبع تصویر،GETTY IMAGES

در تحولی دیگر در روز پنجشنبه رئیس برنامه نظارت ژنتیکی بریتانیا پیش‌بینی کرد که ویروس جهش یافته کرونا که برای اولین بار در کنت در جنوب شرق این کشور یافت شد، می‌تواند به گونه غالب این ویروس در جهان تبدیل شود.

پروفسور شارون پیکاک به بی‌بی‌سی گفت این گونه جدید ویروس "کشور را در بر گرفته" و "به احتمال زیاد جهان را هم در بر خواهد گرفت".

گونه کنت (انگلیسی) ویروس کرونا تا حالا در بیش از ۵۰ کشور دیده شده است.

این ویروس جهش یافته کرونا اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی بریتانیا شناسایی شد و شیوع سریع آن در ماه‌های بعدی باعث شد این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را اعمال کند.

پروفسور پیکاک، مدیر اجرایی کنسرسیوم ژنومیک کووید-۱۹ بریتانیا، گفت: "آنچه در حال حاضر واقعاً ما را تحت تأثیر قرار داده است، سرعت انتقال این نوع از ویروس کرونا است."

واکسن‌های فعلی برای مقابله با نمونه‌های قبلی ویروس کرونا طراحی شده‌اند، اما دانشمندان معتقدند که این واکسن‌ها هنوز هم می‌توانند علیه نمونه‌های تازه ویروس کرونا عمل کند اگر چه ممکن است عملکردشان کاملاً مانند تاثیرشان در غلبه بر ویروس‌های اولیه کرونا نباشند.

پروفسور پیکاک گفت به نظر می‌رسد واکسن‌های مورد تأیید برای استفاده در بریتانیا در برابر انواع ویروس موجود در کشور به خوبی عمل می‌کنند.لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید